Yüzde Yüz Çiftlik


Bir aile çiftliği olarak ilk çubuğu 2011 yılında dikilen ve 2012 yılından itibaren her ayrıntısı özenle planlanarak hayata geçirilen Ayşe Deliismail Çiftliği, Milas’ın Kayadere Mahallesi sınırları içerisinde, denizden 300 metre yükseklikteki 175 dönüm arazi üzerinde yer alır. Çiftlikte zeytinyağı atölyesi, süt atölyesi, bahçe-bostan, konuk evi, cafe-restoran, manej, ağıl ve kümes bulunur.

Hayvan Varlığımız


A yşe Deliismail Çiftliği’nde, bugün itibariyle sayıları 1.000’i geçen çiftlik hayvanlarının çok özel bir yeri vardır. Hayvanlar, GDO’lu, hormonlu veya suni hiçbir yem verilmeksizin, sabahları ve öğleden sonraları çobanları eşliğinde çıktıkları orman gezilerinde meşe palamudu, keçiboynuzu, Delice zeytini filizleri ve türlü yeşillikler yiyerek beslenirler.

Keçi, koyun, inek, boğa, tavuk, hindi, kaz, ördek, keklikten oluşan çiftlik hayvanlarının sağlık kontrolleri ve aşıları veteriner hekim tarafından yapılır. Süt veren hayvanların sağılması, sağım ekibi ve modern sağım makineleri ile gerçekleştirilir. Kanatlı hayvanlar, mini bir çeşitlemenin ardından kendiliklerinden kuluçkaya yatarak çoğalmış, öyle çoğalmaya da devam ederler. Hayvanlar asla kesilmediği için hiçbir hayvan kesilen arkadaşının stresini yüklenmek zorunda kalmadan, doğal ortamında özgürce yaşamanın keyfini sürer.

Zeytin Ağaçlarımız


E ge’nin altın değerindeki topraklarının en net göstergesi olan zeytin ağaçları, Ayşe Deliismail Çiftliği’nin bereketinin simgesidir. Yeni dikimlerle birlikte sayısı yaklaşık 1.000 adete varan zeytin ağacından elde edilen zeytin ve zeytinyağı, çiftliğin doğal ürün konseptinin asli unsurlarıdır.

Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte ve eğimli bir arazi üzerine kurulu olduğu için, özellikle Avrupa’da zaman zaman meydana gelen zeytin hastalıklarına Ayşe Deliismail Çiftliği’nde rastlanmaz. Zeytin ağaçlarının bakımı, deneyimli ziraat mühendisi danışmanlar ve ekipleri tarafından gerçekleştirilir.

Ceviz Ağaçlarımız


A ğaçlandırma çalışmalarının durmaksızın devam ettiği çiftlikte, kuruluş sırasında başlanan ve aralıklarla sürdürülen dikimlerle ceviz ağacı sayısı 2.700’e ulaşmıştır.

Arazi yapısına ve mevkie uygun olduğu için tercih edilen Chandler cinsi fide ve ağaçlarının bakımı Milas Ziraat Fakültesi’nden öğretim üyelerinin danışmanlığı ve kontrolü altında sürdürülür. Ceviz ağaçlarının gübrelenmesinde çiftlikhayvanlarının gübreleri kullanılır.

Bitkilerimiz


E ge’ye özgü turp otu, çintar mantarı, kuzukulağı, yabani kuşkonmaz, yabani semizotu gibi yenilebilir otların sere serpe boy attığı Ayşe Deliismail Çiftliği’nin 2,5 dönümlük bostanında ise mevsimlik sebzeler yine doğal tarım yöntemleriyle yetiştirilir.

Mandalina ağaçları Ege’nin sunduğu bereketin çiftliğe yansıyan bir başka göstergesidir. Ayva ve lime ağaçları da bitkisel varlığa zenginlik katar.