Ayşe Deliismail
Çiftliği

KURUCULARIMIZ


Bir aile işletmesi olan Ayşe Deliismail Çiftliği markası, baba Deniz Durmay, anne Zeynep Bingöllü Durmay ve çiftin kızları Serin Durmay Prelevic’in eseridir.

EKİBİMİZ

Tavuklarımız


Keçilerimiz


Eşeklerimiz


Akbaş Koruyucularımız


Kanatlı Hayvanlarımız


Atlarımız

Sezar


Atlarımız

Onyx


Atlarımız

Melek


ve dahası

Kuruluş Öykümüz

A yşe Deliismail Çiftliği’nin kuruluşu, doğaya ve yaşama olduğu kadar paha biçilmez anıların sonsuza dek yaşatılmasına da bir saygı duruşu anlamı taşır. Çiftlik ve ardından gelişen marka, baba Deniz Durmay’ın anneannesinden alır adını. Rize’den İstanbul’a geldiğinde Malta cinsi keçisi Pamuk sayesinde torunlarına sağlıklı süt ürünleri yapan Ayşe Deliismail’den...

Torun Deniz, çocukluğuna lezzetli ve sevgi dolu izler bırakan anneannesini de Pamuk’u da hiç unutmaz. Bir Kurban Bayramı’nda Bodrum’da gezinirken kurbanlıklar arasında gebe bir keçiye rastlayınca o izler su yüzüne çıkar. Durmay çifti sadece bakışlarıyla anlaşarak keçiyi satın alır; hatta yalnız kalmasın üç keçi daha alarak Gündoğan’daki sitelerine götürür. Çocukluğun değerli anılarının bir çiftliğe ve sonra da bir markaya dönüşme sürecinin ilk adımı böylece atılmış olur. Dört keçinin varlığı lüks sitedeki komşuları rahatsız etmeye başlayınca, Durmay çifti, keçilerine ve kendilerine doğayla koyun koyuna, kimse tarafından rahatsız edilmeden yaşayacak bir çiftlik kurmaya karar verir.

İlk Adımlar İlk Heyecanlar

Y ıl 2011’dir. Milas’ın Kayaderesi Mahallesi’nde 200 dönümlük arazi üzerinde çiftliğin kuruluş çalışmaları başlar. Dört keçi 25’e, 25 keçi doğumlarla 50 keçilik minik bir sürüye dönüşür. Keçi bakımının ilk zamanları pek çok eğlenceli acemiliğe sahne olsa da doğanın kucağında bulunmak, nostaljik bir masumiyetin simgesi güzel hayvanlarla ilgilenmek her şeyin üstesinden gelir.

Minik sürü özgür yaşamanın tadını çıkarırken Durmay çifti, son derece deneyimli emekli peynir ustalarıyla eski doğal usulleri uygulayarak el yapımı peynir üretimi deneylerine girişir. Daha sonra ağıl geliştirilip kapasitesi artırılınca Konya’dan 200 adet Halep keçisi daha getirilir ve günlük keçi sütü kapasitesi 500 litreye yükselir. Kurulan süt atölyesindeki Adek marka makinelerle süt işlenmeye başlanır. Ardından Holstein, Simental, Montofon cinsi inekler ile sakız koyunlarının katılımı süt yelpazesini zenginleştirir, elde edilen lezzetleri çeşitlendirir.

Hayalden Markalaşmaya

A yşe Deliismail Çiftliği kısa sürede öyle bir aşamaya ulaşır ki Durmay ailesinin hayallerini de aşan, adeta kendi kendine gelişen canlı bir organizmaya dönüşür. Zeytin ağaçlarına ceviz ağaçları, keçilere koyunlar, ineklere boğalar, tavuklara hindilere, kazlara ördekler, keklikler eklenerek çiftlik iyiden iyiye zenginleşir.

Sayıları binleri bulsa da her bir hayvana isim verilir, çağrıldıkları zaman başlarını çevirip bakmaları çiftlik sahiplerini fazlasıyla mutlu eder. Çiftlik canlılarının sayısı arttıkça bahçe, konuk evi, restoran derken bir de manej inşa edilir, güzelim hayvanlara atlar da katılır. İstanbul Acarkent’teki cafe-restoran ise Ayşe Deliismail Çiftliği’nin bütün doğallığı ve veriminin nişanesi olarak 2017 yılında hizmete açılır. Anneanne Ayşe Deliismail bu sefer de toprağa karışmış olarak güzellik ve bereket saçmaya devam etmektedir belki de... Kim bilir?

Sosyal Sorumluluklar

Durmay ailesi, doğaya ve yaşama saygı felsefesi ışığında inşa edip geliştirdiği Ayşe Deliismail Çiftliği’nin yarattığı değerleri paylaşmayı görev sayar.

Çiftliğin sınırları içerisinde bulunduğu Kayadere Mahallesi İlkokulu ile öğrencilerine verilen destek, bu bilincin eseridir. Ayşe Deliismail Çiftliği’nin şemsiyesi altında eğitimine destek verilen çocuklar, Durmay ailesi için birer gurur vesilesidir. Bu çocuklar büyüyüp eğitimlerini tamamladıkları zaman, dilerlerse çiftlik ailesini bireyleri de olabileceklerdir.
Durmay ailesi, Ayşe Deliismail Çiftliği’ndeki faaliyetlerin yanı sıra pek çok başka projelerle Kayadere Mahallesi kadınlarına yardımcı olmak ister projelere açıktır.
Türk Böbrek Vakfı, Durmay ailesinin desteklediği kurumlar arasındadır. (Selda Topal, Timur Erk ve İpek Tanrıyar’a teşekkürler.)
Durmay ailesi, TOÇEV’in her projesinde yer alır.
Durmay ailesi her zaman Beykoz Eğitime Destek Derneği’nin yanındadır.